Szerző életrajz
Kristín Marja Baldursdóttir 1949-ben született Hafnarfj örðurben.
Eredeti végzettsége szerint tanár, több mint tíz évig tanított Reykjavíkban. 1988-ban kezdett el írni, először a Morgunblaðið napilapnak, majd 1995-ben megjelent első regénye, A sirályok kacagása, amelyből nem sokkal később színdarab, 2001-ben pedig Ágúst Guðmundsson rendezésében Edda-díjas film is készült.
Nagy érzékenységgel és humorral ír az izlandi nők helyzetéről. Legnépszerűbb művei közé tartozik a 20. század elején játszódó, kétrészes regénysorozata, amely egy fi atal festőnő, Karitas sorsát dolgozza fel, és amelyet az Északi Tanács Irodalmi Díjára is jelöltek. Az írónő munkásságáért számos kitüntetést kapott, többek között
az izlandi Sólyom-rend lovagkeresztjét, Jónas Hallgrímssondíjat
vagy az izlandi női írók műveit kitüntető Fjöruverðlaun-díjat. Reykjavíkban él férjével és három felnőtt lányával.
Fülszöveg
A gyönyörű Freyja, néhány évnyi házasság után, Amerikából hazatér Izlandra. Fehér bőre, vörös ajka, hosszú, fekete haja, hideg-kék tekintete és kólásüvegre hasonlító, csodás teste fenekestül felforgatja a kis halászfalu életét. A férfiak körülötte legyeskednek, a nők csodálják. Ám a 12 éves Aggát, Freyja unokahúgát nem olyan könnyű megszédíteni. Szerinte Freyja gonosz, talán nem is igazi ember, hisz a tekintete olyan, akár a gleccser, és különben is nagyon furcsán viselkedik. Nem eszik húst, hét bőröndnyi ruhát hozott magával, és hidegebbnek tűnik egy kihűlt hullánál, ráadásul éjszakánként hosszú sétákat tesz, állítólag a tengerparti szikláknál. Amikor egy éjjel váratlan haláleset történik, Agga úgy érzi, beigazolódott a gyanúja, és elhatározza, hogy figyelni fogja Freyja minden mozdulatát…
Rejtélyes halálesetek, intrikák és szerelmi bonyodalmak fonódnak össze ebben az ötvenes évek Izlandját bemutató fekete komédiában, melyből 1998-ban színdarab, 2001-ben pedig számos díjjal kitüntetett film is készült.